Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Finansai>E-atsiskaitymai

E-atsiskaitymai

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Atsiskaitymų ir mokėjimo samprata. Elektroninės komercijos keliami poreikiai. Elektroninių atsiskaitymų sistemos. Saugūs atsiskaitymai kreditinėmis kortelėmis. Privatūs tinklai (ang. proprietory online payment networks). E-pinigai. Elektroniniai čekiai. Debitinių pervedimų sistemos ir skaitmeniniai pinigai. Mikroatsiskaitymų sistemos. Pagrįstos monetomis ar analogiškais simboliais. Sistemos, pagrįstos prisiregistravimu (ang. subscription). Lietuvos bendrovių sukurtos elektroninių atsiskaitymų sistemos. Electronic Funds Transfers. Apribojimai. Suderinamumas. Saugumas. Elektroninių atsiskaitymų teisinis reguliavimas Europos Sąjungoje (ES). Apgaulė ir sukčiavimas. Finansinių paslaugų reguliavimas. Taikymas. Sąvokos. Sandorių sąlygų skaidrumas. Sutarties šalių įsipareigojimai ir atsakomybė.

Ištrauka

Siekiant iki galo suvokti elektroninių atsiskaitymų esmę bei pagrindinius procedūros bruožus, yra būtina jau pačioje šio skyriaus pradžioje nors trumpai panagrinėti atsiskaitymų santykius apskritai.
Visų pirma, būtina nustatyti sąvokų "mokėjimas" ir "atsiskaitymas" reikšmes. Literatūroje šios sąvokos dažnai vartojamos kaip sinonimai, tačiau nereikia pamiršti skirtingos jų apimties.
Atsiskaitymas plačiąja prasme papildo mokėjimą, kadangi mokėjimas tėra vienas iš atsiskaitymo būdų, o būtent atsiskaitymas pinigais. Neretai mokėjimo sąvoka yra dar labiau susiaurinama iki sąvokos "atsiskaitymas grynaisiais pinigais". Teisiškai mokėjimą galima apibrėžti kaip piniginio įsipareigojimo vykdymą, bent jau taip jį apibrėžia kai kurių valstybių (pvz., Italijos, Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos) civiliniai kodeksai.
Atsiskaitymo sąvoką pateikia Blaksono teisės žodynas (angl. Black’ Sale of Goods Act Law Dictionary): "atsiskaitymas (angl. settlement, atitinka bendrosios lietuvių kalbos žodį – atsiskaitymas, kaip pilnutinis tarpusavio prievolių, įsipareigojimų įvykdymas) yra pažado ar sutarties įvykdymas". Siauresne, teisine prasme, atsiskaitymas yra apibrėžiamas kaip pareigos, pažado ar įsipareigojimo kreditoriui vykdymas, perduodant jam pinigus ar kitas vertybes, kartu skolininkui pasiūlius, o kreditoriui sutikus juos priimti, taip pilnai ar dalinai padengiant įsiskolinimą ar patenkinant įsipareigojimą.
Siekiant apibrėžtumo ir aiškumo, toliau šiame vadovėlyje terminas "atsiskaitymai" bus naudojamas siauresne prasme – kaip atsiskaitymas pinigais. Būtent taip sąvoką "atsiskaitymai" naudoja Lietuvos įstatymų leidėjai. LR Civilinio kodekso XLVII skyriaus "Atsiskaitymai" 6.930 straipsnis nustato: "Atsiskaitymai negrynaisiais pinigais atliekami naudojant mokėjimo pavedimus, akredityvus, čekius, vekselius, inkaso ir kitas įstatymų nustatytas atsiskaitymų priemones."
Minint skirtumus tarp sąvokų reikia pabrėžti, kad "atsiskaitymai" suponuoja tam tikro įsipareigojimo ar skolos buvimą, kai tuo tarpu skola ar įsipareigojimas nėra "mokėjimo" sąvokos būtinas elementas (pvz., pinigų pervedimas į kito asmens sąskaitą be prievolės tai padaryti, pvz., dovanojimo sutartis, yra mokėjimas, bet šiuo atveju negali būti atsiskaitymu). Šis elementas yra pagrindinis bandant išskirti sąvokų skirtumus.
Taigi, šiuo požiūriu atsiskaitymų sąvoka apima platesnį santykių ratą nei mokėjimo sąvoka, vadinasi savo apimtimi yra platesnė už pastarąją (kiekvienas atsiskaitymas yra mokėjimas, bet ne kiekvienas mokėjimas yra atsiskaitymas). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-24
DalykasFinansų konspektas
KategorijaFinansai
TipasKonspektai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis30.39 KB
Autoriusgita
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word E-atsiskaitymai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 18 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą