Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Finansai>Lietuvos respublikos biudžetinė sandara

Lietuvos respublikos biudžetinė sandara

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Biudžeto raida ir principai. Lietuvos Respublikos (LR) biudžeto sandara. Lietuvos Respublikos (LR) Valstybės biudžetas. Savivaldybių biudžetai. Biudžetų vykdymas ir kontrolė.

Ištrauka

Valstybė savo funkcijoms įgyvendinti naudoja finansus. Finansine tvarka remiasi ekonomine, kultūrinę, socialine ir politine struktūra.
Valstybė atlieka daug įvairių funkcijų: apsaugos, gamybos bei komercinės veiklos, vystymo, administracines. Valstybių kūrimosi pradžioje svarbiausia jų funkcija buvo apginti savo piliecius nuo kitų valstybių piliečių užpuolimo ir palaikyti vidaus tvarką. Vystantis valstybėms jų funkcijos išsiplėtė. Valstybės veikla yra vykdyti visas tas veiklas, kurių pasiūlos be prievartos nesulauktume iš privačių asmenų. Valstybė turi vykdyti ir kai kurių produktų gamybą, teikti komercines paslaugas, kurių privati įmonė nebus suinteresuota arba nesugebės teikti. Socialinės paslaugos, kurių imasi valstybė, negali būti visiškai paliekamos privatiems asmenims, nes dažnai jų neturės intereso teikti šias paslaugas arba tam neturės lėšų. Tai reiškia, kad valstybei reikia rūpintis piliečių gerove, t.y. statyti ligonines, mokyklas, tiesti gatvės kelius, kad piliečiai galėtų užsiimti visuomeniniais ar ūkiniais reikalais.

Valstybės biudžetas – pagrindinis finansinis valstybės planas, sudarytas valstybės piniginis fondas bendroms reikmėms tenkinti, išreiškia biudžeto materialinį turinį.
Biudžetas – valstybės pajamų ir išlaidų sąmata tam tikram laikui, patvirtinta įstatymu; spėjamas valstybės pajamų ir išlaidų apskaičiavimas tam tikram laikui.
Žodis biudžetas pirmiausia pradėtas vartoti Anglijoje. Kilęs iš seno prancūzų žodžio bouge arba boulgene, kaip išverstinio iš lot. Bulga, odinis krepšys. Anglai, perėmę tą žodį iš normanų, iš jo padarė budge arba budget ir suteikė šiam žodžiui ypatingą reikšmę: odinis krepšys, kuriame Anglijos iždo kancleris atsinešdavo į parlamentą savo finansinius projektus. Vėliau žodžiu "biudžetas" pradėta suprasti patys finansiniai projektai, kuriuose būdavo nurodyta reikalaujami mokesčiai ir būsimos išlaidos. Iš Anglijos šį žodį vėl perėmė prancūzai, kurie nuo 1802 m. pradėjo jį oficialiai vartoti žodynuose ir finansų ūkio terminologijoje. XIX a. žodis biudžetas pasklido po visą pasaulį ir pradėta šiuo žodžiu žymėti viešojo finansinio ūkio pajamų ir išlaidų planas. Dabar biudžetas ekonomine prasme suprantama viešojo finansų ūkio tam tikram laiko tarpui ( paprastai vieneriems metams ) skaitmeninis laukiamų pajamų ir numatomų išlaidų priešpriešiais sustatymas ir išvedamas jų balansas. O juridine – įstatymų leidžiamosios įstaigos aktas, kuriuo iš anksto numatomos ir sutvarkomos viešojo finansų ūkio pajamos ir išlaidos. Daugelyje literatūros šaltinių apibūdinant biudžetą akcentuojama, jog biudžetas yra valstybės pajamų ir išlaidų sąmata, planas ar aprašas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-25
DalykasFinansų referatas
KategorijaFinansai
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis18.58 KB
AutoriusLilija
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos respublikos biudzetine sandara [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą