Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Finansai>Lietuvos valstybės išlaidų ir pajamų balansavimo problemos

Lietuvos valstybės išlaidų ir pajamų balansavimo problemos

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Biudžeto balansavimo koncepcijos. Įvadas į valstybės biudžetą, jo deficitą ir perteklių. Biudžeto balansuotumas. Lietuvos nacionalinis biudžetas 1993-2004 metais. Lietuvos nacionalinio biudžeto deficitas. Lietuvos nacionalinio biudžeto pajamos. Lietuvos nacionalinio biudžeto išlaidos. Lietuvos nacionalinio biudžeto vykdymas. Valstybės politika stiprinant šalies biudžetą. Konvergencijos programa. Gyventojų pajamų mokesčio reforma. Daugiabučių namų modernizavimo programa. Šešėlinės ekonomikos problema. Išvados. Priedai (5).

Ištrauka

Pastaruosius keliolika metų Lietuvos ekonomika vystosi ypač sparčiai: didėja BPV, mažėja nedarbas, vis sparčiau kyla atlyginimai, didėja gyventojų disponuojamos pajamos. Nepaisant kai kurių skeptikų nuogąstavimų, Lietuva sugebėjo įstoti į Europos Sąjungą ir NATO bei toliau sėkmingai vysto bendradarbiavimą su šiomis organizacijomis. Visa tai reikalauja daug pastangų ir įtempto darbo. Nemažai reformų buvo įvykdyta, kai kurios iš jų tęsiasi iki dabar, o dar kitas reikės įvykdyti ateityje. Tos reformos yra neįmanomos be tinkamo valstybės finansų tvarkymo ir atitinkamos fiskalinės politikos.
Šio darbo tikslas – išnagrinėti pagrindines Lietuvos valstybės išlaidų ir pajamų kitimo tendencijas bei su tuo susijusias problemas. Tikslo pasiekimui buvo užsibrėžti tokie uždaviniai:
1) išsiaiškinti, kokie struktūriniai pokyčiai įvyko pajamų rinkimo ir skirstymo procese;
2) kokių priemonių imasi vyriausybė, kad pagerintų biudžeto perspektyvas;
3) kokia Lietuvos padėtis Europos Sąjungos valstybių kontekste.
Rašant darbą didžiausias dėmesys buvo kreipiamas nacionalinio biudžeto analizei. Tam daugiausia buvo naudojami Lietuvos Statistikos Departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės turimi duomenys, pateikti Lietuvos statistikos metraščiuose. Analizuojant pajamų ir išlaidų struktūrą, buvo tiriamas 1993-2004 metų laikotarpis. Jis pasirinktas neatsitiktinai. Iki šiol nemačiau kiek ilgesnio periodo valstybės biudžeto tendencijų apibendrinimo, arba jis apsiriboja vienos srities analize.
Reikia pasakyti, kad iš pradžių norėjau palyginti biudžeto kitimą per visą nepriklausomybės laikotarpį, tačiau to padaryti nepavyko dėl duomenų suderinamumo problemų. 1990-1992 metais, tik atgavus nepriklausomybę, Lietuvoje biudžetas dar buvo skaičiuojamas rubliais. Be to, šiame periode dėl valstybės ekonomikos persiorientavimo iš planinės į mišriąją buvo fiksuojama hiperinfliacija. Todėl vėlesniuose statistikos metraščių leidimuose to laikotarpio duomenys tiek veikusiomis, tiek palyginamosiomis kainomis labai skyrėsi. Pirmaisiais tiriamo laikotarpio metais taip pat buvo fiksuojama gana nemaža infliacija, tačiau šiuos duomenis jau galima buvo lyginti.
Daug rūpesčių taipogi kilo ieškant valdžios sektoriaus duomenų. Šio sektoriaus struktūra kito kelis kartus, todėl bet koks bandymas paanalizuoti ilgesnį laikotarpį baigdavosi kelių metų analize. Daugelį metų valdžios sektoriaus finansai buvo skaičiuojami remiantis Tarptautinio Valiutos Fondo metodologija. Tačiau Lietuvai siekiant narystės Europos Sąjungoje, o vėliau į ją įstojus, teko derinti nacionalinę sąskaitų sistemą prie šios institucijos sąskaitų sistemos, t.y. Europos sąskaitų sistemos (ESS 95). Valdžios sektoriaus nagrinėjimui naudosiu Finansų Ministerijos sukauptus duomenis, kai kur papildydamas šį skyrių Eurostato duomenimis.
Darbe pirmiausia priminsiu apie teorinius biudžeto balanso scenarijus. Vėliau pereisiu prie Lietuvos nacionalinio biudžeto ir valstybės sektoriaus nagrinėjimo, lygindamas, kur tai įmanoma, su pasirinktomis Europos Sąjungos valstybėmis. Užbaigsiu darbą bandymu išsiaiškinti konkrečius valstybės žingsnius racionalesnio ateities biudžeto link ir išvadų pateikimu.
Nors ruošiant darbą iškilo daug sunkumų dėl metodologijos, manau, kad man visgi pavyko įvykdyti iškeltus uždavinius. Tikiuosi atliktas darbas padės nors kiek įsigilinti į valstybės biudžeto formavimo labirintus ir taps pagrindu tolesnei valstybės politikos analizei. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-25
DalykasFinansų kursinis darbas
KategorijaFinansai
TipasKursiniai darbai
Apimtis25 puslapiai 
Literatūros šaltiniai14
Dydis84.84 KB
Autoriusash
Viso autoriaus darbų55 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasdoc. Jonas Martinavičius
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos valstybes islaidu ir pajamu balansavimo problemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 25 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • doc. Jonas Martinavičius
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą