Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Finansai>Valiutų rizikos valdymas. Opcionai

Valiutų rizikos valdymas. Opcionai

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
Aprašymas

Įvadas. Finansinė rizika tarptautinės prekybos aplinkoje. Komercinė rizika. Politinė rizika. Valiutos keitimo rizika. Valiutos keitimo kursas ir eksportuojančios įmonės kainų politika. Valiutų kurso svyravimo valdymo priemonės. Draudimasis išvestiniais finansiniais instrumentais. Papildomos valiutos keitimo sandorių rizikos išvengimo galimybė. Valiutų kurso svyravimo valdymo priemonių naudojimas Lietuvoje. Kas geriau – opcionas ar forvardas? Pasirinkimo sandorių esmė. Pirkimo pasirinkimo sandoris. Pardavimo pasirinkimo sandoris. Opcionų vertės nustatymas: vykdymo vertė ir laiko premija. Pasirinkimo sandorių strategijos. Opcionų naudojimas. Praktinis opcionų strategijų pritaikymas. Stredlas. Strenglas. Spredas. Plaštakė. Strategijų palyginimas. Išvados.

Ištrauka

Valiutinę riziką galime apibrėžti kaip valiutų kursų svyravimo įtaką bendrovės finansiniams rezultatams. Taigi, su valiutine rizika susiduria praktiškai kiekviena įmonė ar organizacija, kuri turi bet kokius ryšius su užsienio šalimis. Mažoje šalyje net ir įmonės, kurios nevykdo atsiskaitymų užsienio valiuta, yra netiesiogiai paveikiamos užsienio kursų pasikeitimo, nes dėl to pasikeičia verslo aplinka, pvz., įmonės gaminamos produkcijos konkurencingumas lyginant su importuojama analogiška produkcija.
Ryškus euro kurso smukimas nuo jo įvedimo 1999 m. sausį skaudžiausiai palietė eksportuotojus į Europos šalis. Eksportą į Rusiją ir NVS šalis labai sumažino rublio devalvacija po 1998 m. rugpjūčio finansinės krizės. Importuotojams, atvirkščiai, užsienio valiutos kurso smukimas buvo naudingas. Bet yra ir priešingų pavyzdžių: tik per du su puse mėnesio (nuo 2000 10 26 iki 2001 01 08) euro kursas staiga pakilo daugiau nei 16 proc. (nuo 0,8225 iki 0,9592 USD/EUR).
Lietuvoje kursų svyravimai kol kas "neskausmingi" verslininkams, kurie atsiskaitinėja su užsienio partneriais JAV doleriais, kadangi lito kursas su doleriu fiksuotas. Tačiau išlieka netiesioginė įtaka, jeigu verslas susijęs, ir pvz., su Europa. Be to, atsiskaitymas doleriais ko gero sukuria tik laikiną saugumo jausmą, nes Lietuvos bankas jau neužilgo (tikriausiai ne vėliau nei 2002 m. antroje pusėje) gali susieti litą su euru, ir nuo tada dolerio kursas svyruos lito atžvilgiu taip pat neprognozuojamai, kaip šiuo metu svyruoja euras. Ilgu laikotarpiu neatmetama ir lito devalvacijos tikimybė. Tai būtina turėti galvoje, tiek sudarant ilgalaikius kontraktus su užsienio partneriais, tiek imant ilgalaikes paskolas užsienio valiuta ar pan.
Per pastaruosius keletą metų turbūt neliko Lietuvoje bendrovės, kurios rezultatams neturėjo įtakos valiutų kursų svyravimai. Deja, draudžiasi tik vienetai.
Tai, kad draudimasis nuo nepalankaus valiutos kurso svyravimo Lietuvoje dar nėra populiarus, sąlygoja ir tai, kad tik nedaugelis bankų siūlo apsidraudimo priemones. Vienas pirmaujančių bankų šioje srityje yra Lietuvos žemės ūkio bankas, kuris pristato abi pagrindines priemones, kurių pakankama sėkmingam valiutų rizikų valdymui tiek eksportuotojui, tiek importuotojui. Tai – išankstiniai sandoriai valiutų forvardai ir pasirinkimo sandoriai valiutų opcionai. Įmonė pasirinks jai tinkamiausią būdą, priklausomai nuo savo verslo specifikos ir pasirinkto rizikos laipsnio. Šiame darbe nagrinėjome pasirinkimo sandorius, kai galimas praradimas yra ribotas (tik premija), o naudingo kurso pokyčio rezultatas yra neribotas. Šia prasme opcionas panašus į draudimo paslaugą su neribota išmokėjimo suma. Opcionus galima naudotis ne tik apsidraudžiant nuo nepalankaus kurso pasikeitimo, bet ir siekiant išlošti atliekant spekuliacinius veiksmus, t.y. naudojant įvairias opcionų kombinacijas.
Draustis forvardais geriausia, kai yra aiškiai identifikuota rizika, ir neturima nuomonės apie kurso prognozes. Forvardas – pigiausia aktyvaus rizikos valdymo priemonė. Pastoviai sudarant forvardus, galima nesirūpinti kurso svyravimais ir susikoncentruoti ties savo pagrindiniu verslu. Tačiau forvardus vykdyti būtina, tad jis netinka, kai įmonė nėra tikra dėl būsimų pinigų srautų užsienio valiuta. Pasirinkdami šio darbo nagrinėjimo objektu opcionus mes ir orientavomės į tokių įmonių apsidraudimą nuo valiutos rizikos. Tokiom įmonėms gali tekti drausti tikėtinas, bet nežinomas pajamas užsienio valiuta; kai bendrovė pateikia neatšaukiamą pasiūlymą konkursui; itin aukštos konkurencijos sąlygomis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-03
DalykasFinansų kursinis darbas
KategorijaFinansai
TipasKursiniai darbai
Apimtis36 puslapiai 
Literatūros šaltiniai19 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis416.91 KB
AutoriusIndre
Viso autoriaus darbų10 darbų
Metai2001 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valiutu rizikos valdymas. Opcionai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 36 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2001 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą