Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Finansai>Valiutinių ateities sandorių analizė

Valiutinių ateities sandorių analizė

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950515253545556
Aprašymas

Įžanga. Ateities sandorių samprata. Ateities sandorių rinkos ypatumai bei ištakos. Ateities sandorių esmė, pagrindiniai bruožai, rūšys bei charakteristikos. Ateities sandorių rinkos funkcionavimo mechanizmas. Išankstinių sandorių ir ateities sandorių palyginimas. Valiutinės rizikos valdymas valiutinėje ateities sandorių rinkoje. Apsidraudimas bei spekuliacija valiutinių ateities sandorių rinkoje. Valiutinių ateities sandorių biržos. Valiutinių ateities sandorių rinkos analizė. Išvados ir pasiūlymai. Priedai (2). Išnašos.

Ištrauka

Šiuolaikiniame pasaulyje rizika tampa vis labiau pavojinga. Tai ypatingai pasireiškia finansinėje rinkoje, kurią veikia įvairūs veiksniai. Būtent dėl to gali būti patiriama daug nuostolių bei prieinama prie įmonės bankroto. Todėl yra itin svarbu tinkamai valdyti riziką. Tai galima atlikti panaudojant įvairias priemones bei instrumentus. Vis labiau pasaulyje plinta finansinių išvestinių priemonių naudojimas. Lietuvoje šių priemonių taikymas nėra labai populiarus. Galbūt taip yra todėl, kad trūksta informacijos, kuri padėtų žmonėms suprasti šių priemonių reikšmę bei efektyvumą. Tačiau didžiosiose pasaulio biržose kasmet auga išvestinių finansinių priemonių pagrindu sudaromų sandorių apimtys. Viena iš efektyviausių, o be to ir plačiausiai taikomų išvestinių finansinių priemonių – ateities sandoriai. Šie sandoriai yra sudaromi tiek prekėms, tiek finansiniam turtui ir padeda valdyti nuostolius, kylančius dėl kainų pokyčių.
Dėl vieningų organizavimo principų ir pačių sandorių standartizavimo, ateities sandoriai yra ypatingai efektyvūs siekiant apsidraudimo. Įmonėms ir individualiems investuotojams būtina žinoti, kaip galima apsidrausti naudojant ateities sandorius. Lietuvoje ateities sandoriai, ypač finansiniai ateities sandoriai, turi dideles perspektyvas. Įmonėms, o ypatingai toms, kurios veikia ne tik vietinėje rinkoje, yra labai svarbu žinoti, kokie motyvai lemia pasirenkant tokio pobūdžio apsidraudimą. Todėl temos nagrinėjimas yra labai aktualus. O kadangi pirmieji atsiradę finansiniai ateities sandoriai buvo valiutiniai, tai savo darbe juos apžvelgsiu atskirai.
Darbo objektas - ateities sandoriai.
Darbo dalykas - valiutiniai ateities sandoriai.
Darbo tikslas - išanalizuoti valiutinius ateities sandorius.
Kad įvykdyčiau darbo tikslą išsikėliau tokius uždavinius:
Pateikti ateities sandorių sampratą.
Apibūdinti ateities sandorių rinkos funkcionavimo mechanizmą.
Išanalizuoti apsidraudimą bei spekuliaciją – pagrindinius veiksnius, verčiančius naudoti ateities sandorius.
Išsiaiškinti ateities sandorių biržos veiklos principus.
Išanalizuoti valiutinių ateities sandorių rinką.
Darbo metodika: mokslinės literatūros analizė, teisinių duomenų analizė, statistinių duomenų analizė.
Darbo struktūra: šis bakalauro darbas pradedamas nuo ateities sandorių ištakų apžvalgos. Taip pat yra apibrėžiama šių sandorių sąvoka, rūšys, jiems būdingi bruožai bei charakteristikos. Toje pačioje darbo dalyje yra pateikiamas ateities sandorių rinkos veikimo mechanizmas. Antrojoje darbo dalyje pagrindinis dėmesys yra skiriamas valiutinei rizikai bei jai valdyti naudojamiems valiutiniams ateities sandoriams. Apibūdinami šių sandorių rinkoje veikiantys žaidėjai bei paaiškinama ateities sandorių biržos veikla. Trečiojoje darbo dalyje yra pateikiama išvestinių finansinių priemonių bei jiems priklausančių valiutinių ateities sandorių statistinių duomenų analizė.


Per paskutinius dvidešimt metų labai išplito nauji finansiniai produktai, žinomi kaip išvestinės finansinės priemonės. Išvestinė finansinė priemonė - tai finansinis instrumentas, kurio vertė šiandien arba ateityje yra išvesta tiksliai pagal kito turto (vadinamo baziniu) vertę.
Išvestinės priemonės yra labai populiarios tarp įmonių ir investuotojų, nes jos padeda valdyti riziką mažais sandorių kaštais ir apsaugo nuo kardinalių kainų pokyčių. Dažniausiai išvestinės priemonės naudojamos kaip viena iš rizikos mažinimo technikų – apsidraudimas. Apsidraudimas išvestinėmis priemonėmis yra pagrįstas tuo, kad išvestinių priemonių vertės pasikeitimas turi kompensuoti bazinio turto vertės pasikeitimą (20, p.215). Žinoma, reikia pasakyti, kad apsidraudimas rinkoje būtų praktiškai neįmanomas, jei nebūtų spekuliacijos. Šis veiksnys yra be galo svarbus ir daro tokių sandorių rinką likvidžią bei patrauklią.
Lietuvoje veikianti brokerio įmonė "Jūsų tarpininkas" pateikia tokį išvestinių finansinių priemonių apibrėžimą - "tai finansinis kontraktas/sandoris, formuojamas tam tikro turto pagrindu ir kurio vertė išreiškiama to turto vertės pavidalu. Išvestinio instrumento pagrindu gali būti bet koks turtas, pvz. akcijos, valiutos, prekės, gamtiniai resursai ir pan." [18].
Pagal prekybos vietą yra išskiriamos dvi pagrindinės sandorių kategorijos (19, p.18):
1. Standartizuoti sandoriai, kuriais prekiaujama biržose;
2. Nestandartizuoti sandoriai, naudojami specifiniams investuotojo poreikiams.
Žinoma, sandoriai, kuriais yra prekiaujama biržose, dėl biržų reguliavimo aspektų yra žymiai saugesni, klientas yra garantuotas, kad viskas vyksta teisingai pagal toje biržoje galiojančias taisykles. O tuo tarpu nestandartizuoti sandoriai, kurie nereguliuojami jokiomis taisyklėmis, dažnai susiję su didesne rizika ir nemažais nuostoliais.
Pagal kainodaros principus išvestinės priemonės yra skirstomos į dvi dideles grupes:
Išankstinių sandorių grupė, kuriai priklauso išankstiniai sandoriai (angl. forward contracts), ateities sandoriai (angl. futures contracts) ir apsikeitimo sandoriai (angl. swap contracts).
Pasirinkimo sandorių grupė (angl. options).
Kadangi ateities sandoriai yra seniausia išvestinių finansinių priemonių grupė, toliau bus nagrinėjami būtent šio tipo sandoriai. Trumpa ateities sandorių ypatumų apžvalga bus atliekama aptariant jų ištakas, sampratą bei ypatumus, išnagrinėjant ateities sandorių rinkų veikimo principus bei palyginant ateities sandorius ir išankstinius sandorius. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasFinansų diplominis darbas
KategorijaFinansai
TipasDiplominiai darbai
Apimtis50 puslapių 
Literatūros šaltiniai23 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis135.34 KB
AutoriusDonatas
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasI. Mačerinskinė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valiutiniu ateities sandoriu analize [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 50 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • I. Mačerinskinė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą