Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Finansai>Pajamų pripažinimas

Pajamų pripažinimas

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Pajamų samprata ir reikšmė. Pajamų rūšys. Pajamų grupavimas. Pajamų pripažinimo kriterijai. Prekybos pajamų pripažinimas. Paslaugų pajamų pripažinimas. Statybų ir kitų ilgalaikių paslaugų pajamų pripažinimas. Palūkanų, autorinių atlyginimų, dividendų pajamų pripažinimas. Pajamų registravimas sąskaitose. Pajamų sąskaitų uždarymas. Pajamų ir sąnaudų sąskaitų uždarymas nenaudojant suvestinės sąskaitos. Mišrus sąskaitų uždarymo būdas. Išvados.

Ištrauka

Kiekvieno ūkio subjekto sėkmingo egzistavimo prielaida yra pardavimo pajamų gavimas. Įmonės yra steigiamos tam, kad su mažiausiomis sąnaudomis uždirbtų kuo daugiau pajamų.
Pajamos didina įmonės nuosavą kapitalą. Tačiau pajamomis nėra pripažįstamas įmonės turtas, kuris didėja dėl savininkų įnašų, skirtų akciniam kapitalui padidinti ar įmonės nuostoliams padengti. Tokie įnašai nesiejami su įmonės veikla. Todėl, gavus papildomų akcininkų įnašų, registruojamas nuosavo kapitalo padidėjimas, kuris parodomas ne pelno (nuostolio) ataskaitoje, bet nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje.
Buhalterinės apskaitos literatūroje pajamos apibūdinamos siejant jas su ūkio subjektų veikla. Pajamos yra siejamos su galutiniu įmonės veiklos rezultatu – pelnu. Kuo daugiau ūkio subjektas uždirbs pajamų, tuo geresni bus veiklos rezultatai.
Pajamos pripažįstamos tada, kai įmonei atsiranda galimybė gauti būsimą ekonominę naudą, kuri gali būti tinkamai įvertinta.
Buhalteriai susieja pajamas su nusistatytu ataskaitiniu laikotarpiu. Tai reiškia, kad nustatydami pajamas jų reikia pripažinti tiek, kiek jų buvo uždirbta per ataskaitinį laikotarpį. Pagrindinį ataskaitinį laikotarpį nustato valdžia. Jis vadinamas finansiniais metais. Finansiniai metai lygūs vieneriems metams, tačiau jis nebūtinai turi sutapti su kalendoriniais metais. Įmonės finansiniai metai trunka 12 mėnesių.
Šio darbo tikslas yra atskleisti pajamų pripažinimo būdus.
Problema – Kaip pripažinti pajamas.
Tyrimo metodai:
1. Mokslinės literatūros analizė.
Tikslams pasiekti bus naudojami tokie uždaviniai:
• Išsiaiškinti pajamų rūšis;
• Išanalizuoti pajamų pripažinimo kriterijus;
• Išsiaiškinti kokiu principu pripažįstamos pajamos apskaitoje.

Pajamos tai ūkio subjekto ekonominės naudos padidėjimas per ataskaitinį laikotarpį, t. y. ūkio subjekto turto padidėjimas arba įsipareigojimų sumažėjimas, kai dėl to padidėja nuosavas kapitalas, išskyrus papildomus savininko įnašus.
Pajamų atsiradimas dažniausiai pasireiškia įmonės turto (pinigų, atsargų, pirkėjų skolų, gautinų sumų ar kito turto) padidėjimu. Tačiau jei įmonė gautą naudą (dažniausiai pinigais) pirmiausia panaudoja skoloms ir prievolėms likviduoti, tada pajamų uždirbimas pasireiškia įmonės įsipareigojimų sumažėjimu.
Pajamos didina įmonės nuosavą kapitalą. Tačiau pajamomis nėra pripažįstamas įmonės turtas, kuris didėja dėl savininkų įnašų, skirtų akciniam kapitalui padidinti ar įmonės nuostoliams padengti. Tokie įnašai nesiejami su įmonės veikla. Todėl, gavus papildomų akcininkų įnašų, registruojamas nuosavo kapitalo padidėjimas, kuris parodomas ne pelno (nuostolio) ataskaitoje, bet nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje.
Vertinant ekonominę naudą turi būti įvertinama, ar gautos sumos (dažniausiai piniginės įplaukos) priklauso įmonei, ar ji jas gauna kaip tarpininkė. Tarkime, bilietų platinimo įmonėje ekonominės naudos padidėjimu (taigi ir pajamomis) bus laikoma tik bilieto kainoje išskirtas užmokestis bilietų platintojui, o ne visa bilieto pirkėjo mokama suma (kaina). Taip pat komisionieriui vykdant komiso sutartį ir pardavus turtą, iš visų gautų įplaukų pajamomis bus pripažinti tik jo komisiniai.
Įmonės ekonominės naudos nedidina ir gautas pridėtinės vertės mokestis (PVM), kuris, pardavus prekes ar suteikus paslaugas, pripažįstamas įsipareigojimu biudžetui. Šis mokestis nėra pardavimo kainos sudedamoji dalis, o tik valdžios nustatytas priedas, kurį sumoka prekių pirkėjas (galutinis jų vartotojas). Įmonė valstybei sumokėdama iš pirkėjo surinktą PVM, kaip ir anksčiau minėtais atvejais, yra tik savita tarpininkė.
Tačiau kiti mokesčiai, kuriuos įmonės (tiesiogiai ar netiesiogiai) įskaičiuoja į prekių pardavimo kainą (pavyzdžiui, akcizai), priskiriami prie pajamų.
Pajamomis taip pat nelaikomos sumos, kurias įmonė gauna kaip kompensaciją už ankstesniais laikotarpiais pripažintas sąnaudas. Šiuo atveju turto nepadaugėja, todėl registruojamos ne pajamos, bet mažinamas tos rūšies sąnaudos, kurioms ankstesniais laikotarpiais buvo priskirtos per didelės sumos. Tarkime, gautos draudimo išmokos už avarijoje sudaužytą automobilį nedidina pajamų, bet mažina į veiklos sąnaudas nurašytus avarijos nuostolius, t. y. to laikotarpio, kai išmoka faktiškai gauta, veiklos sąnaudas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasFinansų kursinis darbas
KategorijaFinansai
TipasKursiniai darbai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis38.95 KB
AutoriusVilija
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2011 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasR. Bendaravičienė
Švietimo institucijaMarijampolės kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pajamu pripazinimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 20 puslapių 
  • Marijampolės kolegija / 2 Klasė/kursas
  • R. Bendaravičienė
  • 2011 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą