Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Finansai>Valstybės biudžetas ir jo formavimo principai

Valstybės biudžetas ir jo formavimo principai

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Valstybės biudžetas. Valstybės biudžeto esmė. Biudžeto klasifikacija. Valstybės biudžetinė sandara. Biudžeto procesas. Valstybės biudžeto formavimo principai. Vieningumas (pilnumas) Specializuotumas. Viešumas. Tikrumas. Lietuvos biudžeto procesas. Biudžeto sudarymas. Svarstymas ir tvirtinimas. Vykdymas. Galutinės apyskaitos sudarymas ir apyskaitos įvykdymo patvirtinimas. Išvados.

Ištrauka

Jau nuo seno buvo žinoma, kad negali būti sveiko finansų ūkio, jei iš anksto, tam tikram laikui, nesudaroma laukiamų pajamų ir numatomų išlaidų sąmata. Ta taip svarbi viešajam ūkiui išlaidų ir pajamų sąmata vadinama biudžetu. Žodis "biudžetas" yra kilęs iš senovinio prancūzų žodžio "bouge", sumažintas "bougette", odinis maišiukas. Prancūzai pirmą kartą pavartojo žodį "budget" valstybės pajamų bei išlaidų sąmatos prasme 1802 m. XIX amžiuje žodis "budget" savo nauja prasme pasklido po visą pasaulį (2, 88).
Bendroms valstybės funkcijoms atlikti valstybė formuoja centrinį biudžetą: armijai išlaikyti, gynybai, valdymui, tikslinėms programoms įgyvendinti. Nuo centrinio biudžeto priklauso ekonomikos finansinis stabilumas.
Temą "Valstybės biudžetas ir jo formavimo principai" pasirinkau todėl, kad valstybės biudžetas yra pagrindinis valstybės finansinis fondas. Jame sukaupiama didžiausia valstybės pajamų dalis. Tema yra savalaikė, nes valstybinis biudžetas yra sudaromas ir tvirtinamas paprastai kasmet. Dažniausiai biudžetas būna deficitinis (išlaidos viršija pajamas). Mano darbo tikslas yra įsigilinti į valstybės biudžeto esmę, panagrinėti biudžeto sandarą, paanalizuoti biudžeto procesą. Šiame darbe aptarsime valstybės biudžeto formavimo principus (viešumas, pilnumas, vieningumas arba universalumas, realumas). Didelį dėmesį skirsime Lietuvos biudžeto procesui.
Lietuvos Respublikos biudžetinę sandarą sąlygoja valstybės sandara ir administracinis teritorinis suskirstymas. Lietuvos valstybinę biudžeto sistemą sudaro savarankiškas Lietuvos Respublikos valstybės biudžetas ir savarankiški savivaldybių biudžetai. Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetai sudaro Nacionalinį biudžetą. Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetams taikoma vienoda pajamų ir išlaidų klasifikacija, kurią nustato Lietuvos Respublikos Finansų ministerija. Nuo 1993 metų naudojama nauja biudžetų pajamų ir išlaidų klasifikacija.
Biudžetų pajamas sudaro Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyti mokesčiai ir kitos įmokos į biudžetus.
Fizinių asmenų pajamų mokestį moka dirbantys gyventojai ir fizinio asmens teises turinčios individualios (personalinės) įmonės.
Juridinių asmenų pelno mokestį moka valstybės bei savivaldybių įmonės, visų tipų akcinės bendrovės, bankai ir juridinio asmens teises turinčios individualios (personalinės) įmonės.
Žemės mokesčio mokėtojai yra privačios žemės savininkai.
Žemės nuomos mokestis mokamas už nuomojamą arba nustatyta tvarka suteiktą naudotis valstybinę žemę.
Nekilnojamojo turto mokestį moka įmonės ir organizacijos už nuosavybės teise priklausantį nekilnojamąjį turtą, kuriam nustatyta teisinė registracija (išskyrus žemę).
Tarptautinės prekybos ir sandorių mokesčiai – importo, eksporto mokesčiai.
Pridėtinės vertės mokestis ir akcizai – tai mokesčiai, kurie nustatytu tarifu mokami nuo realizuotų prekių ir paslaugų vertės.
Kiti mokesčiai – valstybinės ir kitos rinkliavos.
Tiesioginiai mokesčiai – tai fizinių asmenų pajamų, juridinių asmenų pelno, žemės, žemės nuomos, nekilnojamojo turto, turto dovanojimo ir paveldėjimo, žyminis, konsulinis, prekyviečių, už valstybės gamtos išteklius, už aplinkos teršimą, palūkanos už valstybės kapitalo naudojimą.
Netiesioginiai – tai pridėtinės vertės, tarptautinės prekybos ir sandorių mokesčiai bei akcizai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-12
DalykasFinansų kursinis darbas
KategorijaFinansai
TipasKursiniai darbai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai11
Dydis34.36 KB
AutoriusINGA
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valstybes biudzetas ir jo formavimo principai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą